MINIATYRSKÅLAR, 2st, keramik, Berndt Friberg, Gustavsberg samt Friedl Holzer-Kjellberg, Arabia.

Friberg.skålen med spräcklig glasyr i blått/grönt och rött. Holzer-Kjellberg-skålen i med krackelerad glasyr främst turkosblått. Diameter 7-8, höjd 2,5-4cm.

Smärre slitage. Repor.

Utropspris
1 500 SEK