Brunröd botten med fyra rader polykroma güls och underornament. Flera smala bårder.
Slitage, ställvis hårt. Smutsig, fläckar vara en något stel, smärre skador och lagningar. En långsida saknar några knutrader.
Kabinettsekreterare och ambasadör Sverker Åström.