VITRINSKÅP, Louis XVI-stil, Rydéns Möbler, Ab, Nybro, 1900-talets andra hälft.

Fanerad med olika träslag, bland annat mahogny. Konturerad front. Lätt svängda ben. Gulmetalbeslag. 2 lådor med ringbeslag krönta av rosetter. 2 hyllplan i glas. Bredd 62, djup 33, höjd 146cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Krackelerad fanér. Repor.

Utropspris
2 500 SEK