SABEL, svensk, omkring 1870, sk "tillåten modell".

Förgyllt mässingfäste med cartouch bestående av kanonrör, fanor, tre kronor mm, kavel klädd med fiskskinn och lindad med mässingtråd, lejonkappa, rak eneggad klinga, förnicklad. Signerat GA & AD EK. Längd 97.

Slitage. Märken och repor. Anlupet.

Utropspris
1 500 SEK