ARMBANDSUR, dam, 14k vitguld, Lambert Bros, New York, USA, 1920/30-tal.

Damklocka. Manuell, konturerad rektangulär boett 25 x 15 mm, . Svart läderband med viklås i vitmetall, senare, omkrets ca16,5cm.

Slitage. Anlöpning på urtavla. Ej funktionstestad. Senare krona.

Utropspris
1 800 SEK