SPEGEL, empire, 1800-talets första del.

Förgylld och bronserad. Rakt krön. Dekor i bland annat äggstavslist, meanderbord. Sfinxer i relief. Fasettslipat glas. Höjd 165, bredd 78.

Slitage. Märken och repor. Lös del. Dekordelar saknas. Kompletterad. Färgslitage. Prickar.

Utropspris
6 000 SEK