SPEGEL, sannolikt Göteborg, empire, 1800-talets första hälft.

Förgylld och bronserad. Flankerande spiralvridna kolonnetter, krön med solfjäderformation och tympanongavel. Höjd 172 cm.

Mindre skador och lagningar, delvis senare ytbehandling.

Utropspris
7 000 SEK