KANDELABER, brons, empire, 1800-talets första hälft.

Förgylld och delvis mörkpatinerad brons. Kannelerad kolonn med akantusblad. Kvadratisk fot. För 4 ljus. Lösa ljusmanschetter. Höjd 55 cm.

1 ljushållare och ljusmanschett avvikande. Smärre slitage.

Utropspris
12 000 SEK