GOLVSPEGEL / SPEGELTRYMÅ, empire, 1800-tal.

Bronserad, palmetter, maskaroner, flankerande bladhölstrade och kannelerade pilastrar, bladband, tvådelat senare glas, krön med dekor i form av solfjäder. Höjd ca265 cm.

Senare bronserad. Senare glas och bakstycke. Slitage. Skador på dekor.

Utropspris
5 000 SEK