MATSKEDAR, 14 st, silver, bl a 2 av Nils Lorens Kjellberg, Kalmar 1810, 1800-talets första hälft. Totalvikt ca 780 gram.

14 st matskedar i olika modeller och storlekar, varav två mindre än de övriga. 13 tillverkade i Sverige, 1 är troligen från Sverige(otydliga stämplar).

Smärre slitage och repor. Några med bucklor (6 st). En sked med skada(en mindre bit av bladet är borta). Smärre anlupet.

Utropspris
3 500 SEK