Soffa, ett par fåtöljer samt bord. Troligen valnötsfanerat. Svängd form. Soffans längd 200 cm. Bordet rund skiva med intarsiadekor längs sargen. Diam 110, höjd 68.
Slitage, skrapmärken, tyget med smärre skador. Stoppningen med tryckmärken.