TE-/KAFFESERVIS, 24 delar, fajans, Arabia 1930-tal.

Svart glasyr med förgyllnings/kalkomani dekor. Vas med handmålad dekor.
6 mockakoppar, undertallrikar samt brödtallrikar
4 tekoppar, undertallrikar samt brödtallrikar
Tekanna
Vattenkanna
Skål
Vas
Höjd 5,5 - 15 cm.
Diameter 5,5 - 26,5 cm.

Spricka på en mockakopp, smärre bruksslitage.

Utropspris
300 EUR