Lackat trä. Sköldformad rygg med kopplat spjälknippe. Lös stoppad sits, klädd med linnetyg. Kannelerade kopplade ben.
Bruksslitage, lagningar och sprickor. Senare ytbehandling, senare sitsar samt två i avvikande färg.