I björk. Rak form, med stenskiva, nyckelbrickor i mässing. Längd ca 111, djup ca 47,5, höjd ca 86. Nyckel finns.
Slitage, repor och nagg. Sprickor, varav en större på byråns båda sidor(två st). En glidlist saknas. Ej ursprunglig nyckel.