Bronserad och förgylld brons. Krönt av Euterpe. Urtavla med vit botten med romerska siffror. Flankerad av två målade porslinsplattor. Svängda ben. Längd 46, bredd 16, höjd 42 cm. Nyckel finns.
Klangskål lös, skruv avbruten. Slitage. Ej funktionstestad.