BYRÅ, Svenska Möbelfabrikerna, 1930-tal.

Vitmålad. Med tre lådor, varav två med knoppar. Nedersta lådan med dekor i relief. Brännmärkt. Längd ca 109,5, djup ca 45, höjd ca 67 cm.

Färg har runnit på baksidan. Slitage, smärre repor och nagg. Nyckel saknas.

Utropspris
2 000 SEK