MATTA, semiantik sannolikt Kurdisk. Ca 207,5 x 136 cm.

Mörkblågrönbrun botten med stora polykroma stiliserade rosor och andra blommor samt hörnornament. Grönmelerad huvudbård med rosranka.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar, skador och lagningar. En långsida och kortsidorna med smärre skador och lagningar.

Utropspris
4 000 SEK