Lackerat i gråvitt, kanelerade ben med hörnfleuroner. Två karmstolar samt sex stolar med genombruten ryggbricka med spjälknippe. Bordets längd 139, bredd 100, höjd 74 cm. 2 iläggskivor á 48 cm.
Bruksslitage, repor, fläckar, skav. Senare klädsel. Karmstolar med avikande klädsel, extra tyg medföljer. Dekorbortfall.