PRAKTURNOR, 2+1, majolika, Rörstrand sent 1800-tal.

Ett par balusterformade med hänklar, glaserade i blått, grönt, brunt. H 43. Balusterformad, delvis godronnerad, handtag i form av slingrande ormar. Brun glasyr. H 50.

Slitage, nagg, större lagningar, sprickor, påmålningar. Tillverkningsdefekter.

Utropspris
2 000 SEK