GRÄDDKANNOR, 2 st, silver, bl.a. Anders Lundqvist Stockholm 1839. Total vikt ca 230 gram.

Kanna med svängd hänkel senempire Anders Lundqvist Stockholm 1839. Höjd 10 cm. Kanna med växtklädd hänkel, nyrokoko, CA Serander Sundsvall 1857. Höjd 14,5 cm.

Slitage och smärre bucklor. Den större med gravyr.

Utropspris
3 000 SEK