Stativ av lackerad metall. Formpressad rygg och sits. Stapelbara.
Repor och märken.
Enligt Grythyttans Stålmöbler tillverkades stolen i modell R60 från 1960-talet till början av 2000-talet. Genom åren har den funnits i några olika utföranden, bland annat med klädd sits och med kromade ben.