Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

BOKHYLLA, "String"/"The Ladder Shelf", Nisse Strinning, 1950/60-tal.

Gavlar, ljust gummiöverdrag: 6st 76,5 x 18cm, 3st 77 x 28cm, 1st 51,5 x 28cm. Hyllplan: 27st Längd 78 djup 20, 3st längd 78 djup 30, hyllplan med två lådor (olåsta) längd 78 djup 30 höjd 9cm. Etikettmärkta för export. Plansch medföljer.

Slitage. Fanerskador. Skadade fästen. Gavlar med färgbortfall. Nyckel saknas. Nyckel saknas.

Formgiven av Nisse Strinning för String Design AB, 1949.

Utropspris
4 000 SEK