YTTERFODER, flintgods, Gustavsberg, omkring 1900.

Grön glasyr utvändigt med rik reliefdekor av lejonmaskaroner och gripar. Höjd 20 cm.

Bruksslitage, mindre tillverkningsdefekter. Krackelyr samt invändiga avlagringar.

Utropspris
2 000 SEK