PARTI SILVER, 15 delar, bl a en kniv Georg Jensen, Danmark, 1900-talets första hälft. Totalvikt ca 330 gram.
En kniv, Georg Jensen, (längd ca 26,5 cm). En ströare, Stockholm (längd ca 14 cm). 13 skedar i olika storlekar och modeller (längd ca 10-13,5 cm.)
Slitage, repor och anlupet. Graverade bokstäver.
Georg Jensen var en dansk silversmed och designer. Jensen utbildade sig på det Kongelige Danske Kunstakademie i Köpenhamn med inriktning på skulptur. Innan han startade sitt eget företag arbetade han på Bing & Grøndals porslinsfabrik. Han grundade sin silversmedja 1904 där många arbeten i jugendstil. Företaget Georg Jensen Sølvsmedie öppnade 1924 en filial på Fifth Avenue i New York City. Företaget har ofta haft formgivare knutna till sig som till exempel Sigvard Bernadotte, Arne Jacobsen och Verner Panton. Under 1960- och 1970-talen togs skulpturalt utformade smycken och armbandsklockor med i sortimentet formgivna av bland annat Vivianna Bülow-Hübe. Georg Jensen har alltid sålt högkvalitativa silverföremål med unik design. Ren och tidlös estetik är företagets signum.