KAFFEKOPPAR, 5 st, porslin, empire, mest Wien och 1800-talets första hälft.

Fyra cylinderformade resp en med utsvängd kant och tre lejontassar, målade motiv av blommor, amoriner, "Vue du Chateau du Belvedere vers le Bassin". H 7-11 cm.

Slitage, två med nagg, två koppar med ej ursprungligen tillhörande fat.

Utropspris
2 000 SEK