Madeleine Pyk – en samling F769

VASER, ett par, porslin, Kina, 1900-tal.

Cylindrisk form med rundade avslut. Polykrom dekor med motiv av blommande träd och fåglar. Höjd ca 25 cm (exklusive senare plastskruv).

Slitage. Bägge med borrhål för armatur. En med omfattande skada/lagning. En med del av plastsockel monterad vid mynning.

Utropspris
1 200 SEK