SKEDAR samt BÄGARE, 20+1, silver, bl a Erik Löfgren, Umeå, 1786 - 96. 1700, 1800 samt 1900-tal. Totalvikt ca 570 gram.

9 matskedar, varav 8 från 1800-talet och 1 från 1700-talet (längd ca 19,5-21 cm). 2 bordsskedar (längd ca 18-18,5 cm). 9 mindre skedar med otydliga stämplar (längd ca 11-13,5 cm). 1 supsked (längd ca 17 cm). 1 bägare (höjd ca 5 cm)

Slitage, repor, bucklor, anlupet(varav omfattande på 3 av de mindre skedarna samt två av de större från 1800-talet). Graverade bokstäver samt siffror.

Utropspris
3 000 SEK