BORDSGARNITYR, 3 delar. Nyrokoko. 1900-talets första hälft.

Stomme i patinerad mässing. Urtavla i målad porslin. Romerska siffror. Undertill målad dekor i from av figurer. Dekorer i from av bland annat rocaille. Kandelabrar med ljushållare. Bordspendyl höjd 33 cm. Kandelaber höjd 34 cm.

Slitage. Märken och repor. Ej funktionstestad. De infällad figurer på kandelaberna är i papp, trycka, ej målade. Nyckel saknas.

Utropspris
2 500 SEK