TAKAMPEL, oscariansk, 1800-talets slut. Höjd 75 cm.

Stomme i bronserad metall. Sex svängda ljusarmar med växtdekor, behängda med slipade prismor. Mitt med slipad glasskål. Diameter 60 cm.

Glasskål ursprungligen ej tillhörande. Smärre slitage. Prismor med smärre nagg.

Utropspris
2 000 SEK