ÄMBETSMANNAVÄRJA, Sverige, 1900-talets början.

Förgyllt fäste med kavelplattor i pärlemor. Knopp i form av lejonhuvud. Balja i läder med doppsko i mässing. Längd 95 cm.

Bruksslitage, balja med smärre skador.

Utropspris
1 500 SEK