TIDNINGSBORD, nyrokoko, 1800-tal.

Rektangulär form med spiralformade ben på hjultrissor. Låda i sargen med ornamenterat beslag. Undertill med två hyllplan. Längd 78, bredd 44, höjd 79.

Smärre slitage. Nyckel saknas.

Utropspris
2 500 SEK