URNOR, ett par, porslin, Sevresliknande märke, 1800-tal.

Blå botten med floral dekor i guld. Hänklar i vitt med dukatmönster i guld. Centralt motiv i polykroma färger med blomstilleben på ena sidan samt i Watteauliknande scener på andra sidan. Lock med krönande kotte. Höjd ca 45 cm.

Slitage, repor, smuts, nagg, färgbortfall, något lösa fundament.

Utropspris
15 000 SEK