FISKKNIVAR, 24 st, silver, "Svensk spetsig", K. Anderson, Stockholm 1928-29. Totalvikt ca 1270 gram.

Med alliansvapen för ätterna Mannerheim-Treschow under friherrlig krona. Längd 21,6 cm.

Slitage.

Proveniens

Lysningspresent från Palaemona Mannerheim 1932.

Utropspris
3 500 SEK