VAS, "Ferrieres", signerad R. Lalique, France, No 1019. 1920/30-tal.
Delvis blästrat, svagt grönttonat glas med dekor av blommor. Höjd 17 cm.
Obetydligt slitage. Obetydlig fotnagg. Delvis nedslipad mynningskant.