TALLRIK samt SKÅLFAT, 1+1 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95).

Båda med rik dekor i polykroma färger ur famille rose-paletten. Floral dekor. Diameter ca 22,5 respektive 23,5.

Slitage, smärre nagg och repor. Sprickor. Tillverkningsdefekter, varav de mest framträdande på undersidan. Smärre missfärgning. Pigmentbortfall.

Utropspris
1 500 SEK