TAKLAMPA, "Charlottenburg-stor", Ebbe Christensen, Sophus Frandsen och Poul Henningsen för Louis Poulsen.

Vitlackerad plåt med grå detaljer invändigt. Höjd ca 45. Diameter 68.

Slitage. Mindre märken och repor. Ej funktionstestad.

Proveniens

HC Ericson.

Utropspris
4 000 SEK