GLAS, 8 st samt KARAFF, "Strikt", Bengt Orup, Johansfors, 1950-tal.

Randdekor i olika färger. Höjd 8, karaff med propp, märkt 44 undertill, höjd 29.

Smärre slitage. Rispor.

Utropspris
1 500 SEK