SOFFBORD, "Utö", Axel-Einar Hjorth, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Furu, något mörkbetsad / patinerad. Oval, skålformad skiva med rund centralfot. Bredd 72 cm, djup 56 cm, höjd 46 cm.
Repor, torrsprickor, ställvis kraftiga, större torrspricka i foten.