MONTERBORD, Frankrike, 1800-talets slut.

Fanerat med mahogny. Sidor och topp av glas. Topp med fasettslipat glas. Beslag och listverk av mässing. 2 hyllplan av glas. Längd 60. Bredd 44. Höjd 86 cm. Nyckel finns.

Repor och märken.

Utropspris
6 000 SEK