Mestadels trä med metall och plastfattningar. Bla Georg Jensen och G Larsen pipefabrik, Lillehammer. Enstaka i original etui. Längd 9-30 cm.
Slitage, delar med skador. Ej fullständigt genomgågna. Tobaksdoft.