Erik Dahlbergh

(Sverige, 1625-1703)
Erik Dahlbergh
(Sverige, 1625-1703)

ERIK DAHLBERGH, gravyr, Karl X Gustafs gravtåg, ur Samuel von Pufendorfs verk från 1696.

SAMUEL VON PUFENDORF(1632-1694),"DE REBUS O CAROLO GUSTAVO, SUECIAE REGIS GESTIS COMMENTARIUM LIBRI SEPTEM". Ca 36 x 450 cm. Oramad.

Ställvis hårt slitage, fläckar, riss, skador, lagningar varav några med tejp, hål, delvis kolorerad.

Utropspris
4 000 SEK