BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets mitt.

Intarsia-dekor i form av musikinstrument i bl a masurbjörk. Blindträ i ek. Beslag i patinerad metall i form av bl a akantus och maskaroner. Skiva i röd marmor. Nyckel finns. L 80, b 45, h 79.

Fanerbortfall, slitage. Undersidesnagg på skivan.

Utropspris
1 200 SEK