Madeleine Pyk – en samling F769

MATSERVIS, 74 delar, porslin, "Maria", Rosenthal, 1900-talets mitt.

Björnbärsmönster. 12 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 11 entrétallrikar, 8 assietter, såsskål, tillbringare, 2 skålar, 6 serveringsfat, 2 sockerskålar, gräddkanna, tekanna, 8 tekoppar med fat, kaffekanna, 5 kaffekoppar med fat. Mattallrikarnas diameter 24 cm.

Bruksslitage. Någon mindre nagg.

Utropspris
4 000 SEK