JANSSON, OTTO, olja på duk, sign, dat 1913 á tergo.

"Soltöcken", 22 x 25. Betsad ram med skuren lagerstav, signerad skulptören Anton Wahledov, 1899. Proveniens: Skulptören Anton Wahledov. Utställd: Kalmarkonstnärernas utställning 1920.

Uppfodrad på pannå, smärre repor.

Utropspris
1 000 SEK