Christian von Thum

(Sverige, 1625-1696)
Christian von Thum
(Sverige, 1625-1696)

CHRISTIAN VON THUM , hans art, olja på duk, ej signerad.

Vanitasstilleben. Duk 82 x 96 cm.

Skador, färgbortfall, duksöm, retuscher

Kompositionen bygger på en större komposition av Christian Thum. Se Bertil Rapp, "Djur och stilleben i karolinskt måleri", 1951, jfr bild sid 51, bild r 23. ("Eremit med förgänglighetens symboler". Duk 97 x 137,5 cm.)

Utropspris
12 000 SEK