SKRIN, silver, barockstil, svenska importstämplar. 1900-talets mitt.

Ovalt med konturerade kanter, välvt lock. Rikt graverad dekor av bla akantusrankor. Gjuten lockknopp i form av blomsterbukett, fyra tassfötter. L 17, h 8,5.

Smärre slitage med repor och bucklor.

Utropspris
2 000 SEK