KANDELABRAR, ett par, Louis XV-stil, 1800-talets andra del.
Brons, och porslin.
Palmformat skaft med svängda bladornerade ljusarmar. Graverade blad och blommor. Fem ljusarmar. Nedtill med löstagbar och cylinderformad porslinsfot. H 49.
Smärre slitage, något lös nedtill.
Vi har de högsta slutpriserna i Norden. Kontakta oss.