STEREOSKÅP med BILDER i ASK, tidigt 1900-tal.

"The Perfecscope", stereoskåp av metall med etsad dekor. Märkt "Exposition Universelle 1900 i Paris". En ask med inglasade stereoskåpbilder, olika motiv från stora delar av världen.

Slitage, stereoskåpet med skadad sammetskant. Bilder välvda. Handagsfäste skadat.

Utropspris
1 500 SEK