Mässing och glas. 2 ljushållare/ställ på kvadratisk bas med genombruten sarg. Kannelerade kolonner. Diameter 4, höjd 10.
Bläckställ i glas och mässing. Kvadratisk bas med genombruten sarg. Bläckhorn i glas med lock i mässing. Höjd 16.
Bruksslitage. Märken och repor. Nagg och sprickor på bläckhornet.