Mahognyfanerade. Spegel med kröndekor, skurna rosor, sidorna flankeras med spiralband. Bredd 95 cm, höjd ca 185 cm.
Konsolbord med svängda ben och avslutande voluter, bakstycke med halvmånformad fotplatta. Konturerad bordsskiva med spiralband.
Bredd 98,5 cm, djup 48,5 cm, höjd 77 cm.
Bakstyckets skiva lös. Faner- samt lackskador, lagningar, torrsprickor, dekordel saknas. Kröndekor leveraras separat.